Rybki, chomiki, świnki morskie i psy. No i koty, rzecz jasna. To najczęściej przeprowadzane zwierzęta w Polsce. Często jest z nimi problem i często nie wiemy, co mamy zrobić, by zabezpieczyć je na czas podróży. Jak ważne jest zadbanie o zwierzaki w trakcie przeprowadzki?

Jak zwierząt nie przewozimy?

Nigdy nie możemy narażać zwierzęcia na stres i niebezpieczne warunki podczas szybkich przeprowadzek. Tak samo, jak pies zamknięty w gorącym samochodzie powinien nas zaalarmować, tak przeprowadzka rybek bez wody czy chomika w kartonie bez otworów może sprawić, że to będzie ostatnia chwila pupila.

Warto więc pamiętać, że nie wolno narażać ich na złe warunki pogodowe i bytowe, a za takie uważa się zamykanie w pudełkach bez otworów, chyba że jest to ich naturalne terrarium. Nie wolno ich także pozbawiać wody i światła na dłużej. Najlepiej, by zwierzęta podróżowały razem z nami, a jeśli się to nie jest możliwe, należy zapewnić im miejsce specjalnie przygotowane do przewozu danego gatunki.

O czym należy pamiętać przy przewożeniu zwierząt – zasady ogólne

Każde zwierzę ma własne warunki bytowe. Skoro więc aż 83% studentów, według badań TNS Polska, sugeruje, że jeśli nie dostanie pracy w kraju, zdecyduje się na wyjazd, to musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jak na nich ciąży. Jak pokazują badania, to właśnie wówczas – w wieku między 20 a 30 rokiem życia – kupujemy najwięcej mniejszych przyjaciół. O czym nie można zapominać przy ich przeprowadzce?

  • Dostęp do wody – każde zwierzę powinno mieć swobodny dostęp do napojów. Jeśli przewozimy je kilka godzin, musimy zadbać o jego właściwe nawodnienie, tym bardziej jeśli przeprowadzamy się latem;
  • Powietrze – nie wolno przewozić zwierząt w zamkniętych kartonach bez dostępu do tlenu;
  • Czas – nie wszystkie zwierzęta podczas szybkich przeprowadzek mogą być w klatkach. Niektóre jednak muszą, dlatego trzeba zadbać o to, by spędzały jak najmniej czasu w nieznanych im warunkach.
  • Przygotowanie – warto skonsultować zamiar przeprowadzki z weterynarzem, by dostosować sposób przewozu do potrzeb zwierzęcia.

Zastosowaniu tych zasad każdy pupil trafi z nami tam, gdzie powinien.